1000 zzs – co to znaczy?


1000 zzs

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad zleceniem napisania oferty współpracy, tekstów na stronę internetową albo wpisów na bloga, z pewnością sprawdziłeś cenniki przynajmniej kilku copywriterów. Oprócz rozbieżności cenowych zdziwić mógł Cię także sposób rozliczania. Większość copywriterów podaje stawki za 1000 zzs. Tylko co to właściwie oznacza?

1000 zzs – czy to dużo?

Skrót zzs oznacza po prostu znaki ze spacjami. Podana stawka dotyczy więc kwoty, jaką należy zapłacić za tysiąc znaków ze spacjami. Czy tysiąc znaków to dużo, czy mało? Jak w większości przypadków odpowiedź brzmi: to zależy. Zależy to od rodzaju tekstu, miejsca jego umieszczenia, celu i grupy docelowej. Tekst takiej długości na Facebooku może wydawać się koszmarnie długi, za to w postaci wpisu blogowego pozostawia bardzo poważny niedosyt dla czytelnika. Częstym pytaniem osób, które nigdy nie miały do czynienia z takim rodzajem rozliczenia jest : „Ile to stron A4?”. Niestety dla wszystkich, którzy chcieliby oszczędzić, 1000 zzs to nie jest elaborat. Tysiąc znaków ze spacjami to około 1/3 strony A4. Są to jednak dane podane w znacznym przybliżeniu, ponieważ znaczenie ma tutaj wiele innych czynników takich jak, chociażby formatowanie. Co możesz zrobić, aby zdobyć ogólne pojęcie o długości tekstu, który chcesz zamówić? Najlepiej byłoby sprawdzić liczbę znaków w dowolnym dokumencie tekstowym zapisanym na swoim komputerze. W edytorach tekstu ta opcja pojawia się w różnych miejscach. W popularnym darmowym Writerze (wchodzącym w skład pakietu biurowego Open Office) należy w tym celu kliknąć zakładkę „Narzędzia”, a następnie wybrać licznik słów. Z kolei w najnowszym Wordzie 2016 należy wybrać zakładkę „Recenzja”, a następnie „Statystyka wyrazów”. Dzięki temu zdobędziesz ogólne rozeznanie w kwestii przełożenia liczby znaków na długość tekstu.

1000 zzs – dlaczego taki model rozliczenia?

Model rozliczenia za 1000 zzs należy do jednego z najczęściej stosowanych, pomimo tego, że dla wielu osób nie jest on przejrzysty. Z czego wynika jego popularność? Taki sposób rozliczenia jest przede wszystkim obiektywny. W przeciwieństwie do rozliczenia za stronę A4 copywriter nie ma tutaj możliwości manipulowania długością tekstu poprzez zastosowanie większego rozmiaru czcionki lub zmianę marginesów. Niezależnie od tego typu zmiennych, tekst zachowuje taką samą długość.

1000 zzs – czy to zawsze się sprawdza?

Jak łatwo się domyślić, ten model rozliczenia nie zawsze jest idealny. Sprawdza się świetnie w przypadku większości dłuższych tekstów, ale w przypadku tekstów krótszych nie jest najlepszą opcją. Slogany reklamowe czy teksty spotów reklamowych powinny być chwytliwe i zapadające w pamięć, ale rzadko osiągają długość 1000 zzs! Mimo to ich stworzenie nie jest prostsze od napisania kilku tysięcy znaków ze spacjami dla strony firmowej lub bloga. Z tego względu, tego typu zlecenia wyceniane są według zupełnie innych standardów.

Jeśli zastanawiałeś się „co to znaczy 1000 zzs”, mam nadzieję, że rozwiałam tym wpisem Twoje wątpliwości. W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu.